arrow_back
Bizimle İrtibat Kurun

Telefon : +90 (850) 311 51 42

Demo talebinde bulunmak için veya her türlü soru, görüş ve önerileriniz için bize yazın.

Çevreyi Korumaya Yönelik Dernek Ve Vakıflar

Çevreyi Korumaya Yönelik Dernek Ve Vakıflar

  • DernekWeb
  • Dernekweb
  • Ekim 05, 2022

Çevreyi Korumaya Yönelik Dernek Ve Vakıflar

Çevre alanında yıllardır yer alan hizmette tam gaz devam eden çevreye olumlu şekilde katkı sağlayan bu  vakıf ve dernekler küresel ısınma, iklim krizi, temiz gıda, ekolojik yaşam ve buna benzer birçok felaketle mücadeleyi sürdürülebilirlik konularında projeler yürütüyor. İşte o destek dernekler ve vakıflar aşağıda belirtiğimiz gibi sizlerle…

TEMA Vakfı

“Toprak Dede” Hayrettin Karaca ve “Yaprak Dede” Nihat Gökyiğitin’ de  birlikte kurduğu Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı TEMA, yılda 743 milyon toprağın erozyona maruz kaldığı  ülkemizde erozyon ve çöl tehlikesine dikkat çekmek, toprakla birlikte üzerindeki ekosistemi oluşturan su, orman, biyolojik çeşitlilik gibi tüm doğal varlıkların korunması amacıyla 1992’den beri çalışıyor. Ağaçlandırma projeleri, küresel ısınma ile kalkınma projeleri, küresel ısınmayla mücadele projeleri yürütüyor. TEMA gönüllüsü olarak destek vermenin yanı sıra, doğum günü gibi diğer özel günlerde özel amaçlı davetiye veya özel amaçlı teşekkür hediyeleri bulunuyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği

Diğer bilinen adıyla Buğday Derneği; Türkiye’de ekolojik yaşamın ilklerinden olan , Buğday Hareketi’nin kurucusu ve 2011 yılında aramızdan ayrılan Victor Ananias’ın 30 yıl önce başlayan çalışmaları 2002 yılında dernek çatısı altında birleşmesiyle kuruldu. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği; bugüne kadar yürüttüğü birçok yayın ve projenin yanı sıra Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı, %100 Ekolojik Pazar ve Tatuta Tarım Turizm değiş tokuş adı altında Ekolojik Çiftlik Ziyaretleri ile katılıma açık birçok güncel proje ile geleneksel süreçlerdeki üretimin korunması ve desteklenmesi, insan gereksinimlerinin ekosistem birbirlerine  uyum içinde yeniden tanımlanması, kişinin doğa ve çevresi ile uyumlu bir şekilde yaşayabilmesi için bilgilendirilmesi ve becerilerini geliştirebilmesi amacıyla faaliyet alanları çoğalması  amacıyla çalışıyor. 

Doğa Derneği

Doğa Derneği, bugüne kadar yaptığı onlarca projesiyle çevremize sağladığı katkıların yanı sıra Seferihisar Orhanlı köyünden başlayarak sınırsızlık ilkesi ile çalışan Doğa Okulu’nun kurucularından biri olarak Anadolu ve dünyada doğa kültürü ve geleneksel yaşamı ile ilişkili konularda heyecan duyan herkesi bünyesine çağırıyor. Anadolu’da farklı yerlere gelerek doğayla bütünleşen ve imece usulü katkı sağlayan bir dernektir.

 (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) ÇEKÜL

Prof. Dr. Metin Sözen tarafından 1990 yılında kurulan ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) ülkemizin doğal, tarihsel ve kültürel eserlerini  korumak ve geliştirmek amacıyla çalışıyor. Doğa-kültür-insan ve çevre  arasındaki yaşamsal uyumun savunucusu olduğunu söyleyen ÇEKÜL, “Doğa ve Kültürle Varız” sloganıyla yaşama geçirdiği proje ve programlar hayata geçirdi. Ve doğa severlerin kalbini fetih etti. 

Deniz Temiz Derneği / TURMEPA

Türkiye Deniz Temiz Derneği, denizimizin ve kıyılarımızın kirletilmemesi ve bu konudaki sorunların giderilmesi için faaliyetler sağlamak amacıyla 1994 yılında kuruldu. Gelecek kuşaklara yaşanabilecek bir çevre bırakabilmek için onların denizlerin; ekonomiye, sağlığa ve refaha katkılarından yararlanabilmelerini sağlamak amacıyla kişisel sağlık, refah ve ekonomik geleceğimiz için oluşan önemli riskler hakkında kamusal farkındalığı arttırmak, halkı deniz ve sahil çevresinin süregelen tahribatına karşı uyarmak ve faaliyete geçmeleri için teşvik etmek için mücadele ediyor

WWF Türkiye - Doğal Hayatı Koruma Vakfı

Bu vakıf 1975 yılında bir grup sanatçı ve aydın tarafından kurulan ve doğa koruma alanında birlik beraberlik göstererek çalışan Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD), 2000’li yıllarda vakıf kurarak ve WWF’nin Türkiye’deki temsilcisi olarak WWF-Türkiye unvanını aldı. Denizler, tatlı sular, ormanlar, yabani hayatlar, gıda, iklim ve enerji alanlarında birbirinden farklı projeler yürütüyor. Özellikle iklim değişikliği, sulak alanlar, ormanlar, nesli tehlike altındaki türlere ve hassas yaşam alanları konusunda çalışan vakıf, stratejilerini sürdürülebilir ilkeleriyle uyumlu hale getirmek isteyen şirketlerle de Yeşil Diploma Programı tarzı çalışmalarla işbirliği kuruyor.

Sürdürülebilir Yaşam Derneği

Dernek, sürdürülebilir yaşam kapsamında, dünyamızın daha güzel ve yaşanabilir hale getirilmesi amacıyla sınırlı kaynakların daha verimli kullanılabilmesi ve gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için bilgiler üretip, bu bilgileri yaşam pratiğine dönüşme hedefiyle 2018’de kuruldu. Devam eden gıda sistemleri ve yaşam biçimleri, çevre koruma gibi birçok alanda çevreyi bilinçlendirmek için mücadele etmektedir. Bunun yanı sıra atıkları geri dönüştürerek çevreye olumlu katkılar sağlamaktadır.

DernekWeb
Dernekweb - Profesyonel Dernek Web Sitesi Dernek Yönetim Yazılımı

Türkiye'nin Tercihi Dernek Web Sitesi. Dernek, STK, Belediye, Sendika ve Vakıflar İçin Gereken Tüm Sayfalar. Kolayca Yönetin, Türkçe Yönetim Paneli, Kolay Kullanım Özellikleri ile hizmet vermekteyiz.

Son yazılar